Narzędzia stomatologiczne w gabinecie Twojego dentysty

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty to dla niektórych pacjentów wielkie wydarzenie… i niebywały stres. Najstraszniejszym narzędziem dentystycznym wydaje się wiertło i jego różnorodne końcówki, które samym swoim dźwiękiem przeszywają pacjenta na wylot.

Ale oprócz tych, wypełniających strachem myśli o wizycie u dentysty, są również narzędzia i akcesoria, które są neutralne lub całkiem przyjemne. Jakie jeszcze narzędzia stomatologiczne spotkać można w gabinecie?

Fotele stomatologiczne

W centralnym miejscu prawie każdego gabinetu dentystycznego stoi fotel (z możliwością podnoszenia i opuszczania) z umywalką (w której pacjent może przepłukać usta) oraz lampą. Fotele dzielą się na różne rodzaje. Fotel – unit cechuje się wysokim standardem technicznym, stolik, który jest integralną częścią unitu, posiada możliwość sterowania przy pomocy klawiatury elektronicznej.

Innym rodzajem fotela jest topaz. Ten typ mebla zdecydowanie przewyższa standardem unity. Są tak wysoce zaawansowane technicznie, iż można pracować na nich całą dobę, bez żadnej przerwy. Topazy posiadają też wyjątkowe funkcje – możliwe jest zaprogramowanie im maksymalnych obrotów ich mikrosilnika, posiadają system, który przypomina o terminie smarowania turbiny, czy przeglądarkę RTG.

Narzędzia i akcesoria stomatologiczne

Tuż obok, na około fotela dostrzec można liczne narzędzia stomatologiczne, takie jaki: wiertła, łyżeczki, kleszcze i ssaki. Na każdej wizycie dentysta korzysta również z lusterka i pincety stomatologicznej, do tego często wykorzystuje zgłębnik, upychadło, nakładacz, czy łopatkę stomatologiczną.

Ale wracając do postrachu większości pacjentów, wiertło stomatologiczne, to narzędzie maszynowe, które służy do opracowywania twardych tkanek zębowych, a także stwardniałych wypełnień dentystycznych, aby odpowiednio je wyrównać. Oprócz wiertła każdy dentysta używa również kątnic, piaskarek, czy prostnic. W tego typu narzędzia stomatolodzy zaopatruję się w sklepach i hurtowniach stomatologicznych, takich jak sklep medyczny online TerraDent.

Author: e-dopalacze.pl