Każdemu zdarza się chrapanie. Jednak jeśli jest ono częste, a do tego towarzyszy temu bezdech senny – bezdech trwający nawet do minuty – i to częsty – do 10 razy w ciągu godziny snu – jest to poważne zagrożenie dla zdrowia. Jakie są sposoby na chrapanie przyczyny i leczenie tej dolegliwości?
Przyczyny chrapania
Jak się okazuje jest wiele przyczyn chrapania. Do najczęstszych zalicza się problemy z budowa nosa – krzywa przegroda nosowa – lub organów wokół układu oddechowego – przerost migdałków podniebiennych, nasady języka lub języczka czy też nieprawidłowa budowa podniebienia miękkiego. Inne równie częste problemy to polipy w jamie nosowej powodujące niedrożność nosa, przerost lub obrzęk małżowin nosowych, obniżone napięcie mięśni gardła i języka, alergie, nadwaga i otyłość, pozycja w której śpimy, przyjmowanie niektórych leków – m.in. uspokajających, antydepresyjnych lub zwiotczających mięśnie. Chrapanie może pojawić się również na skutek długotrwałego palenia papierosów.
Istnieje również możliwość, że chrapanie pojawi się sporadycznie na skutek infekcji układu oddechowego, znacznego wysiłku fizycznego w ciągu dnia, spożycia dużej ilości alkoholu czy zmęczenia.
Sposoby leczenia chrapania
Nie ma jednego, niezawodnego sposobu na chrapanie. Wszystko zależy od przyczyny naszego problemu. Biorąc pod uwagę, że przyczyn chrapania jest wiele, równie wiele będzie sposób na leczenie.
Jeśli chrapanie spowodowane jest wadą budowy nosa lub przerostem podniebienia czy języka, konieczny jest zabieg chirurgiczny. W podobny sposób pozbywamy się polipów z jamy nosowej i przerośniętych migdałków.
Na szczęście zabiegi tego typu nie wymagają długiej hospitalizacji. W zasadzie większość z nich odbywa się jednego dnia i nie wymagają później hospitalizacji.
Inaczej odbywa się leczenie chrapania przy którym mamy do czynienia z bezdechem sennym. Razem z bezdechem sennym często chrapanie występuje przy wadach podniebienia i języka. Zazwyczaj metodą leczenia jest wtedy zmniejszenie masy podniebienia i języka przy pomocy elektrod tworzących napięcie mięśni.
W poważniejszych przypadkach przypadkach bezdechu sennego zakłada się na noc maseczki połączone z aparatem CPAP. Jest to aparat wspomagający oddychanie w nocy.
Najnowsze komentarze