Czy dziecko ma wadę wzroku?

Wada wzroku powstała we wczesnym dzieciństwie może nie dawać o sobie znać, dlatego do rodzica należy stwierdzenie problemu. Jest to ważne na tyle, że wada wzroku upośledza możliwości poznawcze i motoryczne dziecka, działając niszcząco na jego rozwój.

Najczęściej u dzieci spotyka się krótkowzroczność. Dziecko z tą wadą widzi niewyraźnie z większej odległości, może to utrudniać orientacje w przestrzeni.
Specjaliści twierdzą zgodnie, że dzieci które mają wadę wzroku, uczą się gorzej, a przyswajanie nowej wiedzy to dla nich większy wysiłek niż u dzieci bez wady wzroku.

Jeżeli dziecko za bardzo zbliża twarz do przedmiotów i mimo zwracanej mu uwagi nie przestaje tego robić, to może być sygnał, że ma wadę wzroku.
W przypadku takiego podejrzenia, rodzice powinni umówić wizytę u lekarza w celu zbadania wzroku, gdyż przybliżanie się do przedmiotów i powierzchni obserwowanych, skutkować może pogorszeniem wzroku i nawykami w kwestii postawy ciała.

Jak sprawdzić, że coś jest nie tak?

Jeżeli dziecko skarży się na zmęczenie oczu, lub gdy często je mruży, to powinno dać sygnał do działania.
Zaskoczeniem może być niechęć dziecka do aktywności ruchowych i gier sportowych, dzieci mogą czyć się w nich nie pewnie, a przez to nie chcą brać w nich udziału.

Współczesny tryb życia sprzyja rozwojowi wad wzroku, większość czasu przebywamy w zamkniętych pomieszczeniach z ekranami smartfonów, komputerów czy telewizorów od najmłodszych lat. Nie tak dawno przez trwającą pandemię dzieci musiały uczyć się zdalnie, więc mimowolnie kierowały swój wzrok w kierunku ekranów, dbajmy o to, by robiły odpowiednie przerwy w czasie nauki czy rozrywki przed ekranem.

Słabszy wzrok, gorszy rozwój

Lekceważona wada wzroku może mieć poważne i długotrwałe konsekwencje dla rozwoju dziecka. Narząd wzroku zapewnia 80 proc. informacji dla naszego mózgu. Widzenie ma wpływ na naukę i rozwój fizyczny jak i psychospołeczny dzieci.

Badanie wzroku i wybór okularów nie muszą być dla dziecka przykrym przeżyciem. Można bardzo precyzyjnie dobrać korekcję do potrzeb, a wybór oprawek projektowanych dla dzieci jest spory.

Author: e-dopalacze.pl