Cukrzyca co jeść a czego nie? Sprawdź

Cukrzyca potrafi skutecznie utrudnić codzienne, komfortowe funkcjonowanie. Chory po usłyszeniu takiej diagnozy musi zmienić swój tryb życia na bardziej zdrowy. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Cukrzyca co jeść a czego nie? Takie pytanie pojawia się w głowie każdego, kto dowiaduje się o chorobie. Jeśli Ty także zastanawiasz się nad dietą cukrzyka, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka cennych porad na ten temat.

Cukrzyca co jeść a czego nie

Osoby chorujące na cukrzycę muszą się bardzo pilnować. Warto jednak pamiętać, że diagnoza nie musi oznaczać nudnej i niesmacznej diety. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Powstało już wiele książek kucharskich ze zdrowymi przepisami na smaczne dania dla cukrzyków. Warto się w taką książkę zaopatrzyć, aby wciąż móc czerpać radość z jedzenia, a jednocześnie nie szkodzić swojemu zdrowiu. Oto kilka produktów, które mogą gościć w jadłospisie chorego:

  1. Pieczywo oraz makarony pełnoziarniste, płatki owsiane, ryż brązowy, niektóre rodzaje kasz.
  2. Surowe warzywa.
  3. Owoce – należy jednak unikać tych bardzo słodkich.
  4. Fasola, groch.
  5. Ryby duszone oraz gotowane na parze.
  6. Chude mięso.
  7. Oleje roślinne.

Jeśli zaś chodzi o to, czego należy unikać, cukrzyk powinien wykreślić ze swojego menu produkty wykonane z mąki pszennej, słodycze oraz wyroby cukiernicze. Także produkty takie jak napoje słodkie i gazowane oraz alkohol nie są wskazane w diecie osoby chorej na cukrzycę.
Samodzielne ułożenie odpowiedniej diety może być trudne, a nawet niemożliwe. Zdrowie jest bardzo ważne, a więc w przypadku cukrzycy ułożenie jadłospisu należy poświęcić profesjonalistom. Doświadczony dietetyk ułoży indywidualny plan żywienia, który spełni potrzeby organizmu a jednocześnie zadba o to, aby cukrzyk czuł się dobrze. Wielu dietetyków prowadzi także konsultacje online, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i pozwala każdemu niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzymać odpowiednią dietę.

Cukrzyca a aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla każdego, kto pragnie cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem. Także osoby chorujące na cukrzycę, powinny regularnie się ruszać. Wysiłek fizyczny powoduje zużywanie glukozy, a więc jest wskazany w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Poza lepszym samopoczuciem można zyskać także smuklejszą sylwetkę i lepsze zdrowie. Aktywność fizyczną zawsze należy dopasowywać do swoich możliwości. Warto także pamiętać, że chociaż odrobina przyjemności wynikająca z ćwiczeń jest istotna.

 

Author: e-dopalacze.pl