Pijak czy alkoholik? Czy jest jakaś różnica?

Nadużywanie alkoholu jest często postrzegane w naszym społeczeństwie jako wstydliwy problem i często uważane jest za słabość, którą należy potępić. Osoby nadużywające alkoholu są często nazywane pijakami lub alkoholikami, co w obu przypadkach ma negatywne konotacje. Ważne jest, aby wiedzieć, że alkoholizm można leczyć tak jak inne choroby przewlekłe. Pijaństwo natomiast to zamiłowanie do alkoholu, które można zaakceptować lub odrzucić. Jak odróżnić alkoholika od pijaka? Odpowiedź znajduje się poniżej!

Pijak pije, co mu się podoba, alkoholik, bo tak musi.

To stwierdzenie jest prostym sposobem na odróżnienie pijaka od alkoholika. Może być jednak użyte w sposób szeroki. W obu przypadkach mamy do czynienia z nadużywaniem alkoholu. Jest to nawyk picia dużej ilości alkoholu, a czasami binge drinking. Jest to przyjmowanie go w nadmiarze.

Osobom postronnym często trudno jest odróżnić pijaństwo od alkoholizmu, ponieważ dotyczy to emocji osoby pijącej. Dla alkoholika spożywanie alkoholu jest koniecznością, natomiast pijak pije, bo sprawia mu to przyjemność. To rozróżnienie znajduje odzwierciedlenie w oficjalnej nomenklaturze.

Światowa Organizacja Zdrowia nazwała alkoholizm “zespołem zależności alkoholowej”. Pijaństwo jest terminem, który odnosi się do stanu, w którym spożywa się alkohol w ilościach przekraczających przyjęte normy społeczne.

Dowiedz się więcej na temat leczenia alkoholizmu i terapii alkoholowej na stronie https://alkoholizmbrzesko.pl/leczenie-alkoholizmu-brzesko/b_pihr

Jakie są objawy pijaństwa?

Pijacy piją alkohol, aby zaspokoić własne potrzeby, zrelaksować się lub nawiązać znajomości. Jest świadomy zagrożeń wynikających z nadmiernego picia i stara się je ograniczać. Jest w stanie przestać pić, nawet jeśli jest to długotrwałe, i nie powoduje to u niego dyskomfortu fizycznego ani psychicznego.

Czym jest alkoholizm?

Alkoholik pije alkohol, ponieważ jest to dla niego przymus zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Jest to uzależnienie od alkoholu, które jest charakterystyczne tylko dla alkoholika. Aby poprawić swój nastrój i pozbyć się objawów zespołu abstynencyjnego, będzie musiał przyjąć kolejną dawkę. Są to fizyczne objawy odstawienia alkoholu, takie jak bóle głowy, wymioty, drażliwość i drgawki. Alkoholik nie jest w stanie lub nie chce rzucić picia z powodu swojego uzależnienia.

Fazy alkoholizmu, czyli kiedy pijak staje się alkoholikiem

Pijaństwo nie jest uzależnieniem od alkoholu, ale łatwo może się nim stać. Jak podaje literatura przedmiotu, istnieją cztery fazy rozwoju alkoholizmu.

Faza wstępna

Charakteryzuje się rosnącą tolerancją na alkohol i chęcią częstszego picia ze względu na przyjemność, jaka płynie z picia.

Faza ostrzegawcza

W tej fazie osoba pijąca zaczyna częściej sięgać po alkohol, zarówno sam, jak i w połączeniu z innymi substancjami. Spożywanie alkoholu ma specyficzne działanie, które może poprawiać nastrój i relaksować. Zwiększone spożycie alkoholu może powodować zaciemnienia i inne zmiany w zachowaniu.

Faza krytyczna

W tej fazie dochodzi do utraty kontroli nad piciem i rozwoju długotrwałego uzależnienia od alkoholu. Mogą pojawić się również problemy osobiste i zawodowe.

Faza chroniczna

Ten etap jest najcięższą formą alkoholizmu. Osoba uzależniona odczuwa przymus picia każdego dnia i staje się coraz bardziej pijana z powodu spadku tolerancji na alkohol. W tej fazie dochodzi do częstych zatruć i konieczna jest hospitalizacja. Faza ta jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia pacjenta, ale również powoduje problemy społeczne i rodzinne, ponieważ pacjent nie potrafi lub nie chce kontrolować swojego picia.

Możliwe jest, aby osoba pijąca dla przyjemności stała się alkoholikiem, choć różnica jest znaczna. Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów, powinieneś podjąć natychmiastowe i odpowiednie kroki, aby uchronić bliską Ci osobę przed uzależnieniem. Nie czekaj z wizytą u specjalisty, jeśli doświadczasz kolejnego etapu uzależnienia.

Author: e-dopalacze.pl