Sprawdź co może oznaczać ból krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas, który jest bardzo ważny dla każdej kobiety pragnącej dziecka. O ile zmęczenie, nudności i wyostrzony węch to norma, wszelkie bóle i podobne dolegliwości mogą budzić niepokój u przyszłej mamy. Co oznacza ból krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży? Czy jest się czym martwić, odczuwając tego rodzaju dolegliwości? W kolejnych akapitach znajdziesz kilka najważniejszych informacji na ten temat.

Ból krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży

Jeśli chodzi o ból podbrzusza na początku ciąży, jest to częsta dolegliwość, która nie musi świadczyć o poważnym problemie. W tym czasie ból podbrzusza jest skutkiem rozciągania oraz wzrostu macicy, co jest zupełnie normalne. Jeśli zaś chodzi o dolegliwości bólowe w okolicy krzyża, tutaj także nie zawsze muszą one oznaczać coś złego. Taki ból to najczęściej skutek zmian, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Ból krzyża może być skutkiem działania hormonów, które wpływają na rozciąganie macicy oraz jej więzadeł. Proces ten jest zupełnie normalny, nie świadczy o nieprawidłowościach a wręcz przeciwnie, jest to potrzebne do prawidłowego przebiegu ciąży.
Chociaż ból krzyża i podbrzusza na początku ciąży jest normalny, czasami może oznaczać pewne nieprawidłowości. Bóle mogą być przyczyną poronienia lub ciąży pozamacicznej. Zawsze warto pamiętać, że kontrola lekarska w ciąży jest bardzo istotna. Monitorowanie przebiegu ciąży pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Przyszła mama powinna także pamiętać, że zawsze może zgłosić się na konsultację lekarską. Jeśli więc coś Cię niepokoi, nie zwlekaj i umów się na wizytę do specjalisty.

Schorzenia ginekologiczne niepołożnicze

Bóle krzyża i podbrzusza mogą być spowodowane schorzeniami ginekologicznymi niepołożniczymi. Mowa tutaj o zwyrodnieniu mięśniaka macicy, skręcie jajników, pękniętej torbieli czy zapaleniem miednicy mniejszej. Jeśli bólom towarzyszą inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej.

Zakończenie

Ciąża to wyjątkowy, ale i trudny czas dla przyszłej mamy. Dolegliwości bólowe zawsze mogą budzić niepokój, jednak w niektórych przypadkach są zupełnie normalne. Jeśli chodzi o bóle w okolicach podbrzusza i krzyża, mogą one świadczyć o zmianach, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Objawy te mogą również być niebezpieczne. Zawsze w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Istotne jest również to, aby pamiętać o kontroli przebiegu ciąży w gabinecie lekarskim.

 

Author: e-dopalacze.pl