Sprawdź proste i skuteczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dzieci

Dobra pamięć i umiejętność koncentracji to bardzo ważne kwestie, o których rozwój warto dbać już od najmłodszych lat życia dziecka. Pamięć i koncentracja pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w szkole, w wieku dziecięcym i nastoletnim, ale także na późniejszych etapach życia człowieka. Przeczytaj artykuł i sprawdź skuteczne ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dzieci.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację dla dzieci

Przede wszystkim warto wiedzieć, że są pewne sygnały, które mogą sugerować problemy z pamięcią i koncentracją u dziecka. Wśród objawów warto wymienić niechęć do pracy, która wymaga zaangażowania, złe wyniki w nauce, wolne tempo pracy, skłonność do szybkiego rozkojarzenia oraz szybkie zniechęcanie się. Jeśli chodzi o przyczyny, na słabą pamięć i brak koncentracji może mieć wpływ wiele kwestii. Zła sytuacja w rodzinie, brak motywacji, niepowodzenia czy niedobór magnezu to tylko jedne z wielu możliwości. Jeśli pomimo ćwiczeń dziecko wciąż ma problemy, warto udać się z pociechą na konsultację ze specjalistą. Oto skuteczne ćwiczenia na wspomaganie pamięci oraz koncentracji dla dzieci:

  1. Gry – dzieci najchętniej uczą się poprzez zabawę, a zabawa dodatkowo wspiera ich prawidłowy rozwój. Jeśli chodzi o pamięć i koncentrację, warto stawiać przede wszystkim na układanie puzzli, granie w gry planszowe oraz różnego rodzaju łamigłówki. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć w sklepach z zabawkami. Pamiętaj jednak, aby gry czy puzzle wybierać zgodnie z wiekiem oraz możliwościami dziecka.
  2. Wyraz na ostatnią literę poprzedniego słowa – prosta zabawa dla całej rodziny, która wspiera pamięć oraz wzmacnia umiejętność koncentracji. Jest to doskonały sposób na spędzenie rodzinnego czasu.
  3. Rozmowa – to świetny sposób na zadbanie o relację, który dodatkowo wpłynie korzystnie na pamięć dziecka i jego umiejętność koncentracji. Warto codziennie pytać, co pociecha jadła na obiad w przedszkolu, lub czego nauczyła się na lekcjach w szkole. Jest to prosty i skuteczny sposób na wspomaganie pamięci i umiejętności koncentracji, który dodatkowo zbliży Was do siebie.

Wymyślanie historii

Jest jeszcze jeden zabawny i skuteczny sposób na wsparcie koncentracji i pamięci dziecka. Mowa tutaj o wymyślaniu różnych historii. Zabawa ta przyniesie Wam wiele radości, a jednocześnie pozwoli również na rozwój kreatywności Twojej pociechy. Historię rozpoczyna rodzic, a zadaniem dziecka jest dopowiedzenie kolejnych zdań, po czym znowu rodzic przejmuje inicjatywę, a później znowu dziecko. Gra w tę zabawę może trwać tyle czasu, ile uznacie za słuszne.

 

Author: e-dopalacze.pl