Sprawdź co to jest dna moczowa i czym się objawia

Dna moczanowa najczęściej dopada mężczyzn będących jeszcze w pełni sił życiowych. Kiedyś była określana chorobą ludzi bogatych. Co to jest dna moczanowa i czym się objawia? Jak sobie radzić z tą nieprzyjemną przypadłością? Kilka ważnych informacji na ten temat oraz skutecznych porad znajdziesz poniżej.

Co to jest dna moczanowa i czym się objawia

Dna moczowa to ostre zapalenie stawów, które dopada mężczyzn w tak zwanym kwiecie wieku. Objawia się bardzo nieprzyjemne, nietrudno więc ją rozpoznać. Bardzo często pierwsze niepokojące objawy pojawiają się w nocy lub rano. Najbardziej charakterystyczne objawy to ostry ból stawów, obrzęk, zapalenie stawów, podwyższona temperatura, zmęczenie. Objawy te nasilają się najczęściej w nocy i utrzymują się przez długie godziny. Dna moczanowa potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, jej skutkiem jest niewyspanie i brak energii. Jeśli odczuwasz objawy, które mogą być skutkiem dny moczowej, warto jak najszybciej zgłosić się na konsultację lekarską.
Czynniki ryzyka jeśli chodzi o dnę moczową to przede wszystkim genetyczne uwarunkowania, wiek oraz płeć męska. Również nieodpowiednia dieta i zażywanie niektórych leków mogą powodować odczuwanie nieprzyjemnych objawów. Nadużywanie alkoholu oraz spożywanie zbyt małej ilości wody także są czynnikami ryzyka.

Dna moczanowa – diagnoza i leczenie

Niepokojące objawy powinny skłonić do udania się bez zwlekania na konsultację lekarską. Jeśli chodzi o diagnozę dny moczowej, znaczenie ma tutaj badanie stężenia kwasu moczowego we krwi. Ważne jest także wykonanie lipidogramu, analiza płynu stawowego, RTG oraz USG stawów. Lekarz przeprowadza z pacjentem także wywiad. Wszystkie wyniki pozwalają na zdiagnozowanie dny moczowej.
Odpowiednie środki leczenia dny moczowej wybiera lekarz. Bardzo ważne jest to, aby zmienić swój tryb życia na zdrowszy. Należy unikać wieprzowiny, alkoholu, czekolady, tłustych potraw i dań pikantnych. Głodówki oraz restrykcyjne diety także nie powinny być stosowane. Wskazane są natomiast produkty zawierające witaminę C oraz zioła takie jak rumianek czy skrzyp. Zdrowa dieta pomoże w łagodzeniu nieprzyjemnych objawów dny moczowej. Sprawę ułożenia codziennego jadłospisu, warto powierzyć profesjonaliście czyli dietetykowi.

Zakończenie

Dna moczanowa to choroba powodująca odczuwanie nieprzyjemnych objawów, nasilających się szczególnie w nocy. Choroba ta dotyka najczęściej mężczyzn w kwiecie wieku. W przypadku odczuwania objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby odzyskać chociaż w części komfort codziennego funkcjonowania.

 

Author: e-dopalacze.pl