Sepsa co to jest za choroba? Dowiedz się

Sepsa, czyli inaczej posocznica, jest terminem znanym od wielu lat. Wszyscy wiedzą, że jest niebezpieczna, ale nie każdy wie, czym tak właściwie jest sepsa i jakie są jej objawy. Sepsa co to jest za choroba? Jeśli zadajesz sobie tego rodzaju pytania, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. W kolejnych akapitach znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące sepsy. Zapraszamy do lektury.

Sepsa co to jest za choroba

Przede wszystkim na początku warto powiedzieć, że sepsa to nie choroba, a zespół objawów spowodowanych stanem zapalnym. Tak gwałtowna reakcja organizmu to odpowiedź na zakażenie. Sepsa prowadzi do niewydolności wielu narządów, później następuje wstrząs i śmierć. Jeśli chodzi o objawy, sepsa objawia się wysoką temperaturą, zaburzeniem świadomości, przyspieszonym rytmem serca. Obrzęki, przyspieszony oddech oraz wzrost stężenia glukozy we krwi to kolejne objawy zakażenia. Sepsa objawia się także charakterystyczną wysypką, która pod naciskiem nie blednie. Sepsę można także zdiagnozować dzięki wynikom badania krwi. Aby zdiagnozować sepsę, konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Mowa tutaj o zbadaniu wydzielin z dróg oddechowych, płynu mózgowo – rdzeniowego, moczu i płynu z jam opłucnych. Pacjent, który ma sepsę powinien być hospitalizowany na Oddziale Intensywnej Terapii. Gwałtowny przebieg zakażenia wymaga szybkiej i odpowiedniej reakcji.
Osoby szczególnie narażone na sepsę to pacjenci po operacjach oraz zabiegach, osoby cierpiące na choroby przewlekłe, pacjenci żywieni dojelitowo. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby chore z cewnikami, pacjenci z protezami. Sepsa może być szpitalna lub pozaszpitalna. Osoby, których układ odpornościowy nie jest silny są szczególnie narażone na sepsę. Z racji tego, iż sepsa jest zespołem objawów, nie można się nią zarazić.

Przyczyny sepsy i leczenie

Sepsa najczęściej spowodowana jest bakteriami, czasami również grzybami oraz wirusami. Najczęściej wywołują ją bakterie E. Coli, ale także inne gronkowce i paciorkowce. Jeśli chodzi o sepsę pozaszpitalną, najczęściej powodują ją bakterie takie jak meninkogoki czy pneumokoki. W dużym skrócie oraz uproszczeniu, można powiedzieć, że w przypadku zakażenia organizm wydziela substancje, które mają zniwelować infekcję. Niestety prowadzi to do rozwoju reakcji zapalnej, przez nieodpowiednie oddziaływanie na ustrój.
Rozpoczęcie leczenia sepsy powinno nastąpić jak najszybciej po otrzymaniu diagnozy. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię oraz środki zwalczające objawy, istotna jest także podaż płynów.

Author: e-dopalacze.pl