Epidemia grypy w Polsce. Infekcje sezonowe – na które szczególnie warto uważać? Grypa okres zarażania

Choroby sezonowe zazwyczaj wiązane są z okresem zimowym. Tymczasem epidemia grypy w Polsce pojawia się już od końca jesieni, kiedy to temperatura zaczyna się zmieniać, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Co warto wiedzieć o tego typu infekcji?

Epidemia grypy w Polsce

W samej Polsce na grypę choruje co roku kilkaset tysięcy osób. Liczby te mogą ulegać zmianie w zależności od panujących warunków. Jeśli sezon jest dość ciepły i wilgotny paradoksalnie może zwiększyć to liczbę zachorowań w porównaniu do okresu, gdy panują siarczyste mrozy. Dlatego myśląc o sezonie grypowym ma się zazwyczaj na myśli miesiące zimowe, ale i jesienne. Dlatego też szczepienia na grypę rozpoczyna się znacznie wcześniej, aby układ odpornościowy mógł poznać nowe mikroby zanim dojdzie do zakażenia.

Grypa okres zarażania

Przez jaki okres zaraża wirus grypy?
Wirusem grypy można zarazić się przede wszystkim od osoby, u której występują już objawy choroby. Jednak warto pamiętać, że w przypadku takiego schorzenia jak grypa okres zarażania może występować zanim jeszcze symptomy się pojawią. Dopiero po piątym dniu od widocznych objawów wirus przestaje być zaraźliwy, jednak ta zasada dotyczy wyłącznie osób dorosłych. W przypadku dzieci wirus pozostaje zaraźliwy przez cały czas trwania infekcji.

 

Author: e-dopalacze.pl