Dieta odchudzająca – jaką wybrać na początek?

Każdy z nas marzy o idealnej, szczupłej sylwetce. Niestety, jej osiągnięcie często wiąże się z wieloma miesiącami trzymania rygorystycznych diet, występowaniem okresowych zastojów wagi i żmudnymi ćwiczeniami fizycznymi. Jaką więc dietę wybrać na początek?

Diety niskokaloryczne

Diety niskokaloryczne trwają zwykle od kilku do kilkunastu dni i pozwalają w krótkim czasie zrzucić nawet 10 kilogramów. Należy pamiętać, że taka głodówka oczyszcza organizm i sprawia, że pozbywa się on złogów z jelit, natomiast sam ubytek tkanki tłuszczowej jest niewielki. Jeśli chodzi o diety takie jak dieta kapuściana efekty mogą być zadowalające w przypadku konieczności zrzucenia kilku centymetrów w pasie w krótkim czasie (np. przed ważną uroczystością). Do wyboru mamy również dietę kopenhaską, dietę jabłkową czy dietę 1000kcal. Ostatnia z nich umożliwia spożywanie wybranych przez siebie pokarmów pod warunkiem utrzymania limitu kalorycznego.

Diety eliminacyjne

Wśród coraz bardziej popularnych diet eliminacyjnych możemy wyróżnić np. dietę Dukana (wysokobiałkową) czy dietę ketogeniczną (wysokotłuszczową). Są to raczej style odżywiania, które często prowadzone są przez wiele lat i posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Krótkotrwale są świetnym sposobem na przejście przez zastój wagi, jednak w długiej perspektywie mogą powodować szereg zdrowotnych komplikacji. Nie są również polecane osobom, które cierpią na jakiekolwiek choroby przewlekłe (np. niewydolność nerek, choroby wątroby, schorzenia układu pokarmowego, nadciśnienie czy cukrzycę).

Dieta z limitem kalorycznym

Dieta z limitem kalorycznym pozwala na spożywanie wybranych pokarmów z zachowaniem odpowiedniej podaży kalorii – zwykle od 1500 do 2000kcal. To najrozsądniejszy i najzdrowszy sposób odchudzania, który zakłada spożywanie dużej ilości warzyw, pełnoziarnistych produktów i zdrowych tłuszczy (m.in. tłustych ryb, pełnotłustego mleka, orzechów, awokado i olejów roślinnych na zimno). Choć powolne zrzucanie nadmiernych kilogramów jest zdrowe i skuteczne, wiąże się jednak z długim czasem przebywania na diecie, a czasem także koniecznością przeczekania zastojów wagi.

 

Author: e-dopalacze.pl