Czy dziecko może oglądać tv?

Telewizja to dla wielu ludzi okno na świat i wciąż podstawowe źródło informacji. Oglądanie telewizji wiąże się niewątpliwie z możliwością skorzystania z szerokiej oferty kulturalno-rozrywkowej, dostępem do ciekawych filmów i seriali a także programów popularnonaukowych. Telewizor to ważny sprzęt w wielu polskich domach. Korzystają z niego wszyscy domownicy ale czy na pewno jest to zawsze zdrowe i pożyteczne? Wielu rodziców zastanawia się czy ich pociechy powinny oglądać telewizję. Niemowlę i telewizja to niestety bardzo niezdrowe a wręcz niebezpieczne połączenie. Dlaczego?

Oglądanie tv z ograniczeniami

Eksperci są zgodni, że niemowlęta i małe dzieci w ogóle nie powinny mieć dostępu do telewizora i innych urządzeń takich jak komputer, smartfon czy tablet. Im dłużej dziecko rozwija się bez telewizji, tym lepiej – niektórzy są zdania, że dzieci do drugiego-trzeciego roku życia w ogóle nie powinny oglądać telewizji. Dzieciom starszym można włączyć ulubioną bajkę oczywiście wybierając te dostosowane do poziomu wiekowego i posiadające walory edukacyjno-poznawcze. Starsze dzieci (w wieku sześciu lat) mogą oglądać również programy edukacyjne. Oglądanie telewizji w przypadku małych dzieci nie powinno trwać dłużej niż kwadrans dziennie, w przypadku siedmiolatków może to być pół godziny każdego dnia zaś dziecko dziesięcioletnie może oglądać telewizję przez godzinę dziennie. Warto również pamiętać o tym by oglądać programy wspólnie z dziećmi i później o nich rozmawiać. Dzięki temu wzmocnimy naszą więź z dzieckiem. Absolutnie nie można dopuścić do sytuacji gdy włączamy dziecku bajkę lub dajemy do zabawy tablet wyłącznie po to by zyskać chwilę spokoju a dziecko zajęło się sobą.

Skutki braku ograniczeń

Dziecko, które ogląda telewizję bez ograniczeń i w nadmiarze jest narażone na liczne negatywne konsekwencje związane z tego typu rozrywką. Są to skutki dotykające nie tylko zdrowia fizycznego ale przede wszystkim psychicznego. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran emitujący światło niebieskie (a więc nie tylko telewizor ale również komputer, smartfon czy tablet) wpływa negatywnie na rozwój narządu wzroku i nerwów wzrokowych. Ponadto oglądanie telewizji wiąże się z przekazywaniem do mózgu ogromnej ilości bodźców i impulsów co ma bardzo negatywne konsekwencje. Maluch dopiero poznaje świat, uczy się również widzenia trójwymiarowego a długotrwałe patrzenie w ekran ten rozwój zakłóca lub całkowicie uniemożliwia.
Do innych negatywnych skutków oglądania telewizji należą również brak wyobraźni i kreatywności, wolniejszy rozwój mowy i ubogie słownictwo, przebodźcowanie i słabe rozwinięcie funkcji poznawczych. Dziecko może być nadpobudliwe, agresywne, wykazywać problemy ze snem i z koncentracją. Długotrwałe przesiadywanie przed telewizorem i brak ruchu wywołują także nadwagę, otyłość, wady wzroku i mogą prowadzić do rozwoju wad postawy. Ponadto dziecko może bardzo łatwo uzależnić się od telewizora lub komputera.

Author: e-dopalacze.pl